27 Kasım 2010 Cumartesi

ULTRASONOGRAFİ RENKLİ DOPPLER USG 0-216-5218836

http://www.goruntulememerkezi.com/

http://www.radistanbul.com/

http://www.ikinciduzey.com

http://radistanbul.blogspot.com


 

adreslerinde güncel bilgiler barındıran RADİSTANBUL GÖRÜNTÜLEME MERKEZİMİZ , merkezi ÜMRANİYE'de bulunan üç şubemizde halkımıza erişilebilir, sürekli, uygun fiyatlı ve üstün kaliteli görüntüleme hizmetini sunmaktadır. Deneyimli uzman doktorlarca kurulmuş bir şirket bünyesinde ÜMRANİYE ÇEKMEKÖY ve çok yakında ÜST KAYNARCA PENDİKTE MARMARA ÜNİVERSİTESİ EAH karşısında hizmet vereceğiz. Radistanbul Görüntüleme Merkezi Ümraniye son durakta 4 yıldır hizmet vermektedir. Bünyemizde ultrason, doppler, mamografi, kemik yoğunluğu ölçümü, panoramik ve sefalometrik diş röntgeni cihazları bulunmaktadır.

Tüm İSTANBUL'a başta Anadolu yakası semt ve ilçeleri olmak üzere hizmet sunumu amaçlamaktayız.

RADİSTANBUL GÖRÜNTÜLEME MERKEZİ AİLE HEKİMLİĞİ SİSTEMİNİ DESTEKLEMEKTE VE İNDİRİMLİ HİZMETLERİ UYGUN FİYATLARLA HALKIMIZIN VE AİLE HEKİMLERİMİZİN KULLANIMINA BAŞLATMIŞTIR.

BÜNYEMİZDE SON TEKNOLOJİ ULTRASONOGRAFİ, RENKLİ DOPPLER USG, MAMMOGRAFİ, KEMİK MİNERAL DANSİTOMETRİ VE FULL DİJİTAL PANORAMİK VE SEFALOMETRİK PANORAMİK RÖNTGEN CİHAZLARI İLE HİZMET VERMEKTEDİR.


 

RADİSTANBUL ÜMRANİYE ÇEKMEKÖY PENDİK GÖRÜNTÜLEME MERKEZİ

0-2165218836

0-216-6423432

Radistanbul Görüntüleme Merkezi Ümraniye son durakta 4 yıldır hizmet vermektedir. Bünyemizde ultrason, doppler, mamografi, kemik yoğunluğu ölçümü, panoramik ve sefalometrik diş röntgeni cihazları bulunmaktadır.


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 

RADİSTANBUL GÖRÜNTÜLEME MERKEZİ

TELEFON:0-216-5218836

ADRES: ALEMDAĞ CADDESİ MELTEM SOKAK 2/2 ÜMRANİYE

ULTRASON RENKLİ DOPPLER ULTRASONOGRAFİ DETAYLI BİLGİLER

Dünyada ardı ardına teknolojik buluşlar yapılıyor. Her yeni teknolojik buluş kısa zamanda tıbbın da hizmetine giriyor. Teknoloji daha iyi tanı konulması ve daha iyi tedavi sağlanmasında doktorların en önemli yardımcısı oluyor. Bu modern buluşlardan biri de ultrason cihazıdır. Bu cihazla doktorlar hastanın iç organlarını ayrıntılı biçimde görürler. Bu nedenle Ultrason tıbbın hemen her alanında geniş uygulama alanı bulmuştur. Hamilelik boyunca ve doğum sırasında ultrason ile muayene doğacak Can'ın sağlığını kontrol etmede oldukça yararlıdır.

Ultrason nedir?

Ultrason ses dalgalarının özelliklerinde yararlanılarak oluşturulmuş bir aygıttır. Aletin gezici kısmından insan kulağının duyamıyacağı kadar yüksek frekanslı ses dalgaları çıkar. Bu dalgalar değişik yoğunluktaki ortamlardan geçerken geri yansır. Bu geri yansımalar prob dediğimiz kısım tarafından toplanır ve cihazın beynine gönderilir. Iç organlardan geri yansıyan ses dalgaları aletin bilgisayarı tarafından resim haline getirilir ve ekranda görülür. Böylece iç organların ve Can'ın şekli ortaya çıkar. Sert organlar beyaz, yumuşak organlar gri, sıvı organlar siyah olarak gözükür. Bir organda ne kadar değişik yoğunluk bir arada ise o organ o kadar iyi izlenir. Can'ın etrafı sıvı ile çevrili olduğundan çok net görüntüler elde edilir. Ses dalgaları X ışını içermediğinden radyasyon etkisi yoktur. İnsanlar üzerinde hiçbir zararlı etkisi gösterilmemiştir.  
Ultrason aletinin iki ana parças
ı vardır : Ana ünite ve prob. Tetkik esnasında incelenen vücut alanına konulan ultrason parçasına ''prob'' denir.Yüksek frekanslı sesler, prob içinde bulunan transdüser (çevirici) aracılığıyla elektrik enerjisine dönüştürülür. Vücuttan gelen ses dalgalarının oluşturduğu enerji de yine aynı
şekilde transdüser aracılığıyla elektrik enerjisine çevrilir.Bu değişimler prob içindeki piazoelektrik kristallerde gerçekleşir.Böylece vücuttan gelen ses dalgaları görüntüye çevrilerek TV ekranında görünür hale getirilir. Oluşturulan görüntüye ''sonogram'' denir. Bu görüntüler printer (fotoğraf baskı aracı) ile anında kaydedilebilir.

Ultrasonografi en çok , sıvı içeren organların ve yapıların incelenmesinde yararlıdır.Kemik gibi katı yapılar ve akciğer gibi hava dolu organlar (çok fazla sıvı içermediklerinden) ultrasonda iyi görünmezler.Fakat sıvı içeren organlardaki kitle ve katı oluşumlar izlenebilir. Ultrasonografi çeşitli alanlarda kullanılır: Batın (karın) içi organları incelemede (abdominal USG),kadın hastalıklarında (jinekolojik USG),gebelik ve doğum takibinde (obstetrik USG), kalp işlevlerinin ve yapısının incelenmesinde (ekokardiografi), meme dokusunu incelemede (mamografi), damarların-tiroid-testis-göz vb organ ve yapıların incelenmesinde...İncelenen organın yerine ve özelliğine göre, değişik ultrason cihazları ve problar kullanılır.Ultrasonografide prob, genelde (abdominal USG'de olduğu gibi) vücut üzerinde gezdirilir.Probun vücut içine sokulması yoluyla yapılan USG çeşitleri de vardır: Transvaginal, transrektal gibi..  

Ultrason'un yararları nelerdir?

Doğum hekimliğinde, ultrason anne karnında büyümekte olan bebeği görmek için kullanılır. Hamile bir anne için böyle bir cihazın bulunması çok büyük bir şansdır. Daha önceleri, anlaşılamayan bir çok olumsuzluk şimdi erkenden ve kolaylıkla saptanabilmektedir. Ultrasonla Anne karnındaki Can'ın tepeden tırnağa muayenesini yapmak mümkündür. Içerdeki Can'ın sağlığıısından çok önemli bilgiler elde edilir.

Doppler Ultrason...

Teknoloji kan damarlarındaki sıvının yönünü ve hızını ölçecek duruma gelmiştir. Bu işlem doppler etki dediğimiz fiziksel olay sayesinde mümkün olmaktadır. Hareket ile sesin frekansı değişmektedir. Hareket eden kan hücrelerinden yansıyan ses dalgalarının frekansı, hareket etmeyen organlardan yansıyan ses dalgalarına göre farklıdır. Bu farklılığın cihaz tarafından saptanması ile bir damardaki kan akımının miktarı saptanır. Cihaza doğru olan akımlar kırmızı, cihazdan uzaklaşan akımlar mavi renkte görüntü verir. Özellikle yüksek riskli gebeliklerde bebeğin sağlığının izlenmesi ve doğum kararının verilmesinde son derece önemli bir testtir. Henüz yaygın kullanıma girmiş değildir. Cihazlar oldukça pahalıdır. Bu nedenle büyük merkezlerde bulunmaktadır.  
 

ULTRASONOGRAFİ NEDİR? 

    Ultrasonografi yüksek frekanslı ses dalgaları kullanılarak vücut içindeki organların ve diğer yapıların görüntülenmesidir. İnsanın duyamayacağı ses sınır olan 20.000 Hertzin çok üstündeki seslerden tıpta yararlanılabilir. Bu yönteme "ultrasonografi" (USG) adı verilir. Tetkikin vücuda herhangi bir zararı yoktur. X ışınları vb. zararlı radyasyon kullanılmaz.

      Ultrason aletinin 2 ana parçası vardır: Ana ünite ve Prob. Tetkik esnasında incelenen vücut alanına konulan ultrason parçasına "prob" denir. Yüksek frekanslı sesler,prob içinde bulunan transdüser (çevirici) aracılığıyla elektrik enerjisine dönüştürülür. Vücuttan gelen ses dalgalarının oluşturduğu enerji de yine aynı
şekilde transdüser aracılığıyla elektrik enerjisine çevrilir. Bu değişimler prob içindeki piazoelektrik kristallerde gerçekleşir. Böylece vücuttan gelen ses dalgaları görüntüye çevrilerek tv ekranında görünür hale getirilir. Oluşturulan görüntüye "sonogram" denir. Bu görüntüler printer  ile anında kaydedilir. 

ULTRASONOGRAFİNİN KULLANIM ALANLARI: 

 
 

İncelenen organın yerine ve özelliğine göre değişik ultrason cihazları ve problar kullanılır. Ultrasonografide prob , genelde vücut üzerinde gezdirilir. Probun vücut içine sokulmasıyla yapılan USG çeşitleri de vardır: Transvaginal ve transrektal gibi.. 

 
 

Özel Uygulamalar:

 
 

TETKİKTEN ÖNCE YAPILACAK HAZIRLIKLAR:

   Acil durumlar dışında hastanın 12 saat önceden aç olması,1 gece önceden ila.ç vs. kullanılarak barsakların boşaltılması,testten 1 gün önce yağsız diyet uygulaması,tetkikten önce 1,5-2,5 lt. sıvı içilerek mesanenin tamamen doldurulmuş olması gerekir. Tetkik genelde sabah yapılır. Bu şartların sağlanması durumunda günün herhangi bir saatinde de yapılabilir.

ULTRASONOGRAFİNİN YAN ETKİLERİ

 
 

    Ultrasonografi, ses dalgaları kullanılan bir görüntüleme yöntemidir.Ultrasonografi içinde hava bulunan organlarda efektif değildir.Dünyada ultrasonografinin gebelik döneminde ilk kullanımının üzerinden 35 yıldan fazla süre geçmiş durumdadır ve bu konuda binlerce çalışma yapılmıştır. 

    Röntgen ışınlarında ( x ışınları) iyonize edici özellikler bulunmasına karşın ultrasonografinin kelime anlamından da anlaşılabileceği gibi ses ötesi, yani insan kulağının duyamayacağı seslerin dokuya gönderilip geri alınması prensibine göre çalışır. 

      Laboratuvar  ortamında "yüksek doz" ya da uzun süreli olarak uygulanan ultrasonografi canlı dokuda bölgesel kavitasyona (erimeye bağlı çukurlaşma) ve dokuda ısı artışına neden olmaktadır.Ancak insana uygulanan " doz " ve sürelerde uygulanan ultrasonografi hayvan deneylerinde herhangi bir normal dışı duruma yol açmamıştır. 

      İnsanlar üzerindeki etkileri inceleyen çalışmalarda ise birkaçı dışında gebelikte uygulanan ultrasonografinin fetüsa zararlı olduğu yönünde ya da doğmadan önce annelerine gebelik döneminde ultrason uygulanmış bireyler üzerinde olumsuz bir etki oluşabileceği herhangi bir bulguya rastlanmamıştır.Böylece bugünkü bilgilerimizle gebelikte gerekli durumlarda uygulanan ultrasonografinin fetüs ve doğacak birey için zararlı olabileceği yönünde yeterli bilimsel bir kanıt olmadığını söyleyebiliriz. 

      Ancak her tıbbi uygulamada geçerli kural ultrasonografi uygulamalarında  da geçerlidir.Tanıya ve tedaviye yönelik uygulamalar gerekli durumlarda yapılmalı ve kar/zarar oranı, kar lehine olduğunda uygulanmalıdır.Ultrasonografi yapılmasından anne adayı ve bebeğin elde edeceği kar (tanı) elde etmesi muhtemel (büyük ihtimalle de olmayan) zarardan kesinlikle çoktur.

          
 

Ultrasonografinin zararlı olduğunu gösteren çalışmalar

     
 

      Tıp literatüründe her tıbbi görüşün karşıtında yer alan bir görüş hemen hemen her zaman vardır.Bu, gebelikte ultrasonografinin fetüs üzerindeki etkileri konusunda da geçerlidir ve gebelikte yapılan ultrasonografinin bebek üzerinde zararlı olabileceğini gösteren az sayıda çalışmanın sonuçları 5 ayrı kategoride toplanabilir. 

      Bu çalışmalara göre gebelikte ultrasonografi uygulamasına maruz kalan bireylerde  

1-Çocukluk çağı kanserlerinde artış

2-Disleksi (okumayı öğrenmede gecikme) riskinde artış

3-Solaklık oranında artış

4-Ortalama konuşmaya başlama süresinde uzamaya

5-Ortalama doğum tartısında azalmaya neden olmaktadır.

     
 

      Bu 5 ana başlık hakkında ayrıntılar: 

1-Çocukluk çağı kanserlerinde artış... 

       Bu konuda yapılan çalışmalar devam etmekle beraber, İngiltere'de 1970-1980 yılları arasında yapılan geniş çaplı bir çalışma böyle bir artışa işaret etmemektedir. 

2-Disleksi riskinde artış... 

        Bu konuda yapılan çok az sayıda bireyi kapsayan bir çalışma riskin hafifçe arttığına işaret ederken daha büyük bir çalışma bunu doğrulamamıştır. 

3-Solaklık oranında artış... 

        Norveç'te yapılan bir çalışmada toplumda %15 oranında bulunan solaklık, gebelik döneminde ultrasonografiye tabi tutulan bireylerde %19 oranında bulunmuş ve bu farklılık istatistiksel olarak anlamlı değerlendirilmiş.Çok az sayıda bireyin incelendiği bu çalışmaya dayanarak kesin bir yorum yapmak doğru değildir. 

4-Ortalama konuşmaya başlama süresinde uzama... 

         Bu görüşün ortaya atılmasına neden olan tek bir çalışmanın çok az sayıda kişiden oluşması çalışmanın standardizasyonunun iyi yapılmamış olması ve konuşma süresinin net olarak belirtilmemiş olması nedeniyle bu çalışma çok güvenilir olarak değerlendirilmemektedir. 

5-Ortalama doğum tartısında azalma... 

         Bu konuda yapılan toplam 11 büyük çalışmadan sadece üçünde bu sonuç bulunmuş ve burada da 25 gram ve 42 gram gibi ufak değerler tartı azalması olarak kabul edilmiş. 

         Ultrasonografi uygulamaları bu konuda eğitim görmemiş kişilerce yapıldığında oluşabilecek muhtemel zararlar ultrasonun direkt etkisinden değil, yanlış yorumlar sonucu yanlış karar verilmesi ve uygun olmayan tıbbi yaklaşımda bulunulmasından kaynaklanır. 

          Bu konuda yeni çalışmalar yapıldıkça, yeni teknolojiler geliştikçe fetüs ve bebek gelişimi konusunda bilgiler arttıkça zaman zaman ultrasonun zararlı olduğu yönünde çeşitli ve muhtemelen haksız uyarılar gelecektir.Ancak gebelik döneminde tecrübeli kişilerce ve gereğince uygulandığında gebelikte ultrasonografi uygulaması giderek gelişen bir teknolojiyle perinatoloji alanına olan katkılarını artarak sürdürecektir. 
 
 
 
 
 
 
 

http://www.gebelik.org/dosyalar/prenatal/usgguvenlik.html

www.bagdatgoruntuleme.com 
 

Ultrasonografi Nedir?

     İnsan vücudunun iç organlarını ve olası patolojik değişimlerini incelemek amacıyla sesüstü(ultrason)dalgalarını kullanmaya dayanan tanı yöntemidir.Bunun için sesüstü dalgaları yayan bir aygıttan yararlanılır.İnsan her sesi duyamaz; ancak 20-20000 Hertz arasındaki belli sesleri duyabilir.İnsanın duyamayacağı ses sınırı olan 20000 Hertz'in çok üstündeki seslerden tıpta yararlanılır.Bu yönteme ''Ultra Sono Grafi'' (USG) adı verilir.Frekansları çok yüksek olsa da bildiğimiz ses kullanıldığı için,tetkikin vücuda herhangi bir zararı yoktur.X-ışınları vb zararlı radyasyon kullanılmaz.

       Ultrason aletinin iki ana parçası vardır : Ana ünite ve prob. Tetkik esnasında incelenen vücut alanına konulan ultrason parçasına ''prob'' denir.Yüksek frekanslı sesler, prob içinde bulunan transdüser (çevirici) aracılığıyla elektrik enerjisine dönüştürülür.Vücuttan gelen ses dalgalarının oluşturduğu enerji de yine aynı şekilde transdüser aracılığıyla elektrik enerjisine çevrilir.Bu değişimler prob içindeki piazoelektrik kristallerde gerçekleşir.Böylece vücuttan gelen ses dalgaları görüntüye çevrilerek TV ekranında görünür hale getirilir. Oluşturulan görüntüye ''sonogram'' denir. Bu görüntüler printer (fotoğraf baskı aracı) ile anında kaydedilebilir.

       Ultrasonografi en çok , sıvı içeren organların ve yapıların incelenmesinde yararlıdır.Kemik gibi katı yapılar ve akciğer gibi hava dolu organlar (çok fazla sıvı içermediklerinden) ultrasonda iyi görünmezler.Fakat sıvı içeren organlardaki kitle ve katı oluşumlar izlenebilir.

Ultrason Tedavisi

 
 

    Ultrasonun çeşitli biyolojik etkilerinden yararlanmaya yönelik fizik tedavi yöntemidir.Sesüstü dalgalar üreten bir enerji kaynağının tedaviye alınan vücut bölümüne doğrudan ya da bir sıvı ortam aracılığıyla uygulanmasına dayanır.Tedavi edilen dokunun mekanik zorlanmalara karşı direncini artırma ve bölgesel sıcaklığı yükseltme gibi fiziksel etkilerin yanı sıra,özellikle büyük moleküllü yapılarda iyonizasyon,uzun zincirlerin parçalanması,ozmotik alışverişin hızlandırılması gibi kimyasal değişimlere neden olur.Analjezik (ağrı kesici) ,antienflamatuvar (iltihap giderici) ve spazmalitik (spazm çözücü) etkisi sayesinde dokunun beslenme koşullarında değişim ve iyileşme sağlar. 

     Bu tedavi yöntemi ankilozan spondilit (omurların bütünüyle birbirine kaynaşmasıyla seyreden ağır bir hastalık) , spondilartroz (omurga kireçlenmesi) , artrit (eklem iltihabı) gibi hareket sistemini;nevralji (sinir ağrısı) , nevrit (sinir iltihabı) gibi  sinir sistemini ; varisli ülser gibi deriyi ilgilendiren çeşitli hastalıkların yanı sıra solunum , ürogenikal ve kalp-dolaşım sistemini etkileyen bazı hastalıklarda da son derece iyi sonuç vermektedir. 
 

Tetkikten Önce Yapılacak Hazırlıklar

       Acil durumlar dışında hastanın 12 saat önceden aç olması, bir gece önceden ilaç vs. kullanarak bağırsakların boşaltılması , (üst batın USG için) testten bir gün önceden yağsız diyet uygulanılması, (böbrek,mesane ve jinekolojik USG için) tetkikten önce 1,5-2,5 litre sıvı (su) içilerek mesanenin tamamen doldurulmuş olması gerekir. Tetkik genelde sabah yapılır. Bu şartların sağlanması durumunda, günün herhangi bir saatinde de yapılabilir.

Uygulama (Tetkikin Yapılışı)

       Karın veya vücudun herhangi bir bölgesinin ultrason görüntüsü, o bölgenin çeşitli kesitleri alınarak elde edilir. Hasta önce sırtüstü,sonra (gerekirse) yüzüstü ve yan yatar; ultrason probu vücuda değişik açılarla temas ettirilir. Ses ötesi dalgaların vücut ile prob arasında kayba uğramaması için vücut yüzeyine jel sürülür. Jel, prob ile vücut arasında bir köprü oluşturur.

En Sık Ultrason Yapılan Hastalıklar

       Ultrason ile en çok;böbrek taşı, idrar yolu enfeksiyonu, safra kesesi ve safra yollarındaki taş ve enfeksiyon, dalak ve karaciğer büyümesi, (50 yaş üzeri erkeklerde) prostat büyümesi, kadın hastalıkları araştırılır. Gebelik takibinde de ultrason sıklıkla kullanılır.

Tetkiki Etkileyen Unsurlar  


- Bağırsaklardaki gaz, gaita veya son iki gün içinde yapılmış bir tetkikten bağırsakta kalmış olan baryum gibi kontrast maddeler  
- Hastanın tetkik esnasında hareket etmesi (özellikle çocuklar)  
-  Şişman kişilerde aşırı yağ dokusu 
- Ultrason yapılacak vücut bölgesinde açık yara bulunması

Ultrasonun Sosyal Etkisi

      Ultrasonun bugüne değin çok büyük bir yan etkisine rastlanılmamıştır.Ancak neden olduğu sosyal etkileri vardır.Bunlardan biri de Güney Asya'da yaşanmıştır.

      Doğacak bebeklerin cinsiyetinin önceden belirlenmesine yarayan teknolojiler ,Güney Asya'da kız bebeklerinin aldırılmasına yol açıyor.Güney Asya'da İnsan Gelişimi 2000 Raporu'nda,ultrason ve amniyosentez tekniklerinin giderek yaygınlaşmasının,kürtajı da yaygınlaştırdığı ve bunun Güney Asya'da erkeklerin nüfusunun artmasına yol açtığı belirtildi.

      Bangladeş,Nepal,Sri Lanka ve Maldiv Adaları'nda yapılan araştırmada,doğum öncesi ve sonrasında kadına yapılan ayrımcılığın,Güney Asya'da 79 milyon kadının 'eksik' olmasına yol açtığı belirlendi.Dünya çapında her 100 erkeğe karşı 106 kadın olmasına karşın ,Güney Asya'da her 100 erkeğe karşı 94 kadın bulunuyor. 

    GEBELİKTE ULTRASON 

      Vücut organları ve sistemlerini görüntüleme yöntemlerinden birisi olan ultrason özellikle gebelikte oldukça sık kullanılmaktadır. Vücuda insan kulağının duyabileceği sınırların çok ötesinde ses dalgaları gönderilir, sonrasında bu ses dalgalarının vücuttan gelen yansımaları toplanır ve bilgisayar teknolojisi ile bir görüntü halinde ekrana yansıtılır.

      Röntgen ışınlarından farklı olarak vücuda ses dalgaları gönderildiği için zararlı etki söz konusu değildir. Özellikle gebelikte bebek üzerinde zararlı etkisinin olmadığı ispatlanmıştır.

      Abdominal - Pelvik Ultrasonografi: Karın bölgesinden bakılan ultrason;

Vajinal Ultrasonografi: Vajinaya uygulanan bir prob yardımıyla yapılan ultrason;  RenkliDoppler Ultrason: Damarsal yapıların, kan dolaşımının incelenmesini sağlayan

özel ultrason yöntemidir.

      Ultrason yapılmadan önce özellikle ilk üç ayda annenin idrar torbasının dolu olması önerilmektedir. Bu şekilde çok küçük yapılar halinde olan anne rahmi ve içindeki bebek rahatlıkla seçilebilmektedir. İlk üç aydan sonra bebek büyüdüğü için böyle bir zorunluluk yoktur. Vajinal ultrasonografi sırasında da mesanenin dolu olması gerekmemektedir.

      İşleme başlamadan önce karnınıza, ultrasonik dalgaların vücudunuza daha iyi geçebilmesine olanak sağlayan bir jel uygulanır. Daha sonra bebeğinizin ultrasonografik muayenesine geçilir.

      Gebelikte ultrasonografik değerlendirmede esas olara:

1. gebeliğin yerleşim yeri (rahim içinde mi,dış gebelik  mi?) 
2. bebek sayısı, 
3. bebeğin canlı olup olmadığı, 
4. gebelik yaşı, 
5. bebeğinizin büyüme ve gelişiminin takip edilmesi, 
6. plasenta ve amniyotik sıvının durumu, 
7. gebeliğinizin haftasına göre bebeğinizin gelişmekte olan organlarının durumu, 
8. özellikle bazı kromozom anomalilerinde gözlenen işaretler incelenir.

      Bu incelemenin sonrasında ultrason raporu ve ultrasonografik muayeneden elde edilen fotoğraflar size verilir.

      (Prof. Dr. Dilek Aslan) 
 
 

RİSKLİ GEBELİKTE YAPILABİLECEK                       İNCELEMELER 

      Ultrasonografik inceleme: Günümüzde gebelerin incelenmesinde kullanılan en önemli yöntemlerden biridir. Bebeğin gelişimi, gebelik haftası, bebeğin rahim içindeki konumu, bebeğin suyu ve çoğul gebelikler konusunda bilgi verir. Bebeğin organlarının yapısı, hareketleri ve solunumu incelenebilir. Organ anomalileri saptanabilir. Renkli doppler ultrasonografi ile yapılan incelemede bebeğin majör organlarına kan akımı ölçülebilir ve beslenmeleri saptanabilir. Bebeğin kalp atımı takip edilir ve kalbe bağlı anomaliler tanımlanabilir.

      Amniyosentez: Amniosentez ultrason rehberliğinde yapılır. Bebekteki bazı anomalilerin saptanması için gerekebilir. 14-18. haftalar arasında karından ince bir iğne ile girilerek sıvıdan incelenmek üzere örnek alınır. Alınan örnekte bebeğin genetik haritası çıkarılır ve bebeğe ait kalıtsal hastalıkların tanısı kesin olarak konabilir. İleri yaştaki gebeliklerde, kalıtsal hastalığı olan ailelerde başvurulan bir yöntemdir.

      Korion villüs örneklemesi: Bu yöntem amniosenteze alternatiftir. Gebeliğin 9 ila 11 inci haftalarında yapılır. Ultrason rehberliğinde karından veya vajinal yoldan yapılır. Bebeğin eşinin anne rahmine yapıştığı yerdeki korion hücreleri aspire edilir ve genetik laboratuvarda incelenerek kalıtsal hastalıkların tanısı daha erken koyulabilir.

      Bebek kanı örneklemesi: İkinci veya üçüncü üç aylık dönemde yapılır. Bebeği anneye bağlayan kordon kanından ultrason rehberliğinde örnek alınır. Kan örneğinden genetik incelemeler yapılabileceği gibi bazı kan hastalıklarının tanısıda konulabilir. Deneyimli hekimler tarafından yapılması gereken hassas bir işlemdir. 

KANSER TEDAVİSİNDE İPUCU ULTRASON

.

      İngiliz bilim adamları, kanser hastalarının kullanılan ilaçlara karşı direncini ultrason tekniği ile ölçen yeni bir yöntem geliştirdi. Amerikan Kanser Araştırmaları Vakfı'nın toplantısında sunulacak olan metod, hastaların kemoretapiye karşı direncini ölçmek için ultrasonu kullanıyor.

      Bu yöntemin yumurtalık, rahim, böbrek ve testis gibi organ kanserlerinde uygulanabileceğini belirtiyor.

      Doktorlar halen, kanser hastalarının ilaçlara karşı dirençli olup olmadığını anlamak için biyopsi yapıyor. Daha sonra kanserli bölgedeki kan dolaşımı ölçülüyor. Damar yoğunluğu ne denli fazlaysa, kanserin kemoterapiye direnci o kadar artıyor. Ancak uzmanlar alınan örnekler çok ufak olabildiği için biyopsilerin her zaman isabetli olmadığını kaydediyor.Ultrasonu kullanan yeni teknik ise, tümörü besleyen ana artere kan akımını denetliyor. Dr. Seckle, söz konusu tekniğin jinekolojik kanserler gibi, tek bir kan kaynağı olan kanser türlerinde başarılı olacağını ifade ediyor.  
 
 
 

    
 

      İngiltere'nin Oxford kentindeki Churchill Hastanesi'nde, kanserli hücreleri yok eden bir cihazın ilk klinik deneyleri yapıldı. Yeni cihazın, özellikle meme kanserinde ameliyat ihtiyacını azaltması bekleniyor.

      Yeni teknikle, yüksek yoğunluktaki dalgalar büyümekte olan kanserli hücreyi çevresindeki dokuya zarar vermeden öldürebiliyor. HIFU (Yüksek-Yoğunluklu Ultrason Odaklaması) adı verilen teknik, Batı dünyasında ilk defa dün Churchill Hastanesi'nde çalıştırılmaya başlandı.

       Şu ana kadar bu cihaz yalnızca Çin'de kullanılıyordu ve doktorlar 1997'den bu yana 1400 hastayı bu yöntemle tedavi ettiler. 2 milyon sterlin değerindeki cihaz nihayet İngiltere'ye ithal edildi. Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, yeni tedavi yöntemiyle, hastaların geleneksel tedavinin olumsuz etkilerinden kurtulabileceği belirtildi

      Cihazı deneyen doktorlar, meme kanseri hastalarının göğüslerinin alınması korkusundan kurtulacaklarını söylüyorlar. Bu işlemden sonra ölü doku kuruyarak büzülecek ve altı ay ila iki yıl içinde göğsün içinde kaybolacak. Aynı yöntem, daha sonra böbrek ya da karaciğer kanserleri için de denenecek

      (Hürriyet)

 
 

ULTRASONİK LİPOSUCTİON İLE KİLOLARA SON  
 

      Bu yöntem dünyada 1-2 yıldır, Türkiye'de ise sekiz aydır iki özel hastanede kullanılıyor. Prof. Dr. Onur Erol, liposuction ile vücut şekillendirilmesinin son 20 yıl içinde plastik cerrahiye çok büyük katkıda bulunduğunu belirtti.   Eskiden yağların kesilerek çıkarıldığını, şimdi ise bu işlemin, yağların küçük bir delikten vakumla emilmesiyle iz bırakmadan yapıldığını anlatan Prof. Dr. Erol, son yıllarda liposuction uygulamalarından biri olan ultrasonografiyle yağ emme tekniğinin çok geliştiğine işaret etti.   Liposuction yönteminde en son "Countur Genesis Sistem" denilen yeni bir cihaz kullanılıyor. Prof. Dr. Erol, "Bu teknoloji klasik liposuctiona ilave katkıda bulunuyor. Bu son teknoloji ile yağların ultrason dalgaları ile daha etkin bir şekilde alınması sağlanıyor. Dokuların gevşek olduğu bölgelerde ultrason dalgalarının toplayıcı etkilerinden faydalanarak, ameliyat sonrası sarkmalar önleniyor. Ense, meme, sırt gibi bazı zor bölgelerde bu son teknoloji klasik liposuctiona göre daha büyük kolaylıklar sağlıyor.    Ameliyatın bölgeye ve yağ oranına göre iki ila altı saat arasında sürdüğünü ve en fazla sekiz litre yağ aldıklarını anlatan Prof. Dr. Erol, maliyetinin ise bin ile 4 bin dolar arasında değiştiğini kaydetti.   Zayıflama yöntemi değil  Prof. Dr. Erol, operasyonda bölgedeki yağ hücreleri yok olduğu için tekrar aynı yerde yağ toplanmasının zor olduğunu vurgulayarak, liposuction yöntemini Türkiye'de en çok kadınların uygulattığını söyledi.   İnsanların sırt, bel, kalça, kollar, ayak bilekleri olmak üzere vücudunun birçok yerini yağ emme tekniği ile şekillendirdiğini kaydeden Prof. Dr. Erol, "Bu teknik hiçbir zaman zayıflama yöntemi değildir. Yapılan vücudu şekillendirme ameliyatıdır" şeklinde konuştu 
 

      Ultrasonun diğer kullanım alanları: 

      Alman Rheinische Post gazetesinde yer alan habere göre, İtalyan bilim adamları, Vezüv Yanardağı'nın zehirli gazlar ve kor halindeki kaya parçaları püskürteceğini tahmin ediyorlar.Yanardağı ultrason cihazlarıyla inceleyen Ulusal Bilim Konseyi'nde görevli bilim adamları, yanardağdan lav akmasının beklenmediğini kaydettiler 

      Ultrason insan kulağının duyma sınırının ötesinde bir sestir (18 000 - 20 000 cycle/sn). Bu ses dalgaları, tüp şeklinde elle tutulan ve hastanın göğsünde gezdirilen sese duyarlı bir alet yardımıyla kalbe gönderilir. Böylece kalpteki rahatsızlıklar kolaylıkla belirlenebilir. 
 

                                    ULTRASOUND 
 

   ULTRASOUND NEDİR? 

Ultrasound dalgaları önceleri savunma sanayii ve endüstriyel maksatlarla kullanılırken daha sonra tıp alanında geniş bir kullanım alanı bulmuştur. Özellikle görüntüleme yoluyla teşhis konulmasına yönelik olarak kullanılan ultrasonografinin hızla gelişimi 1970'li yıllardan sonra başlar. Günümüzde ise bilgisayar donanımı, yazılımı, elektronik ve elektromekanik teknolojisindeki gelişmelere paralel olarak ultrason cihazları da ileri teknolojiyi yakından takip eden cihazlar olmuşlardır.

Uygulama alanlarını özetlersek: 
 
 

 1. Fizik tedavi maksadıyla düşük frekanslı ses dalgalarıyla dokunun ısıtılması,
 2. Özellikle üst solunum yolu rahatsızlıklarında ihtiyaç duyulan soğuk buhar üretimi (nebülizatör),
 3. Cerrahide suyu titreştirmek suretiyle tıbbi cihazların mikro seviyede temizliğinde,
 4. Teşhis maksatlı diagnostik görüntülemedir.

   
   

İnsan kulağının işitebileceği ses frekansının (20Hz-20Khz) üzerindeki akustik dalgalar 'ultrasonik dalgalar'dır. 20 Hz – 20 kHz arasındaki sesleri işitilebilir ses, 20 kHz – 30 MHz arasındaki sesleri ultrason olarak sınıflandırabiliriz Ultrasonun temelini darbe-yansıma (pulse-echo) prensibi oluşturur. Yani bir ultrason darbesi gönderilir ve hedeften yansıyarak gelen eko geri alınır. Geri alınan ekodan, gözle görülmeyen hedefle ilgili istenen bilgiler çıkarılabilir. Hatta doğada bu sistemi kullandığı bilinen yarasa, yunus gibi canlılar mevcuttur.

Transducer vasıtasıyla üretilen ultrason dalgaları, incelenmek istenen anatomik yapıdan yansıyarak geri dönerler. Yansıyan ekolar yine aynı prob vasıtasıyla geri alınır ve işlendikten sonra ekranda görüntülenir. Bu görüntüler yardımıyla hekim vücudun iç anatomik yapısının yanı sıra tümör, kist gibi anormal yapıları da görebilir.

 
 

Ultrason dalgalarının yansıması ve kırılması düzgün ve büyük yüzeylerde söz konusudur. Ancak dokuların içinde homojen olmayan ve farklı yoğunlukta kitleler mevcuttur. Ultrason demeti bu tür kitlelere çarptığında saçılmaya uğrar ve yön değiştirir.  
 
 
 
 

Son teknolojiye uygun olarak tasarlanmış bir ultrasound cihazının uygulamalarını özetlersek: 

 • Abdominal
 • Vasküler
 • Göğüs
 • Obstetrik
 • Jinekolojik
 • Pediatrik/neonatal
 • Ürolojik
 • Kardiyak
 • İnterventional işlemler
 • İntraoperative işlemler

  
 

Ultrasound cihazının genel hatlarıyla özellikleri: 

 • Cihaz 220 V-50 Hz şehir cereyanı ile çalışmaktadır.
 • Kolay taşınabilir ve masaüstü kullanılabilir bir dizayna sahiptir.
 • Kullanımı kolay ve tüm fonksiyonları mikroişlemci kontrollüdür
 • Cihazda 2 çıkış kanalı mevcuttur (1MHz-3MHz). Kanal seçildiğinde hangi başlık takılıysa o frekansa geçilir.
 • Cihazın hafızasında, ultrasound tedavisinde en sık karşılaşılan patalojilere yönelik tedavi önerilerini içeren terapatik protokoller bulunmaktadır.

 
 

 • Cihaz gerekli parametreleri gösteren ve rahatlıkla görülüp okunabilen bir LCD ekrana sahiptir
 • Tedavi başlıkları su içi kullanımına uygundur
 • Cihazın tedavi zaman ayarı 0-30 dakika arasında ayarlanabilmekte, tedavi süresi bitiminde cihaz sesli uyarı vererek çıkışı kesmektedir.
 • Hastaya uygulanan güç ve tedavi süresi dijital bir göstergede görülmektedir.

   
 

Dünyada ve Türkiye'de 'ulrtasound' sistemiyle ilgilenen  bir takım kuruluşlar, dernekler araştırmalar yapmaktadır. Bunlardan bazıları 

 • World Federation for Ultrasound in Medicine and Biology
 • European Society of  Ultrasound
 • Turkish Society of ultrasound

 
 

Bu topluluklar ultrasound alanındaki çalışmalarının ve son gelişmelerin yayınlandığı bir takım dergi, makale ve kitaplar yayınlamakta, üyelerini sıkça ultrasound konusunda bilgilendirmekte ve dünyada ve ülkemizde bu konuda kongre ve seminerler düzenlenmektedir.  


ULTRASONOGRAFİ

Ultrasonografi radyolojik tanı yöntemleri arasında kolay ve hızlı uygulanabilir olması, radyasyon içermemesi ve düşük maliyeti nedeniyle özellikle batın ve pelvis organlarının incelenmesinde, gebelik takibinde ilk tercih edilen modalite haline gelmiştir. Yüksek rezolüsyonlu ultrasonografi cihazlarının geliştirilmesi ile karaciğer, safra kesesi ve safra yolları, pankreas, dalak, böbrekler, rahim ve yumurtalıklar, mesane, prostat bezi gibi batın organlarının yanı sıra tiroit, testis, meme, tükürük bezleri gibi organların patolojilerinin aydınlatılmasında öncelikle kullanılan inceleme yöntemi olmuştur.

Görüntüleme Merkezimizde en son teknoloji ile üretilmiş renkli doppler ultrasonografi de bakılabilen ultrasonografi cihazları kullanılmaktadır.

Ultrasonografi ile batın, pelvis, tiroid, meme, üriner sistem, gebelik, jinekolojik, erkek genital sistem ve bebeklerde kalça ultrasonografi incelemeleri yapılmaktadır.